28 серп. 2019 р.

«STEM-освіта - орієнтир на майбутнє»

 «Які ваші плани після закінчення школи?». Це питання слугує індикатором для визначення запитів випускників. Однак, якщо раніше хтось з них мріяв стати інженером, архітектором, юристом тощо, то зараз більшість з них відповідають: «Закінчити 11 класів, поїхати закордон на заробітки».
На останньому Світовому економічному форумі у Давосі однією з центральних тем була кардинальна зміна ринку праці. Близько 60% нинішніх професій людини можуть бути замінені роботами. Так, найближчі три роки в Європі на 9 мільйонів робочих місць потрібні будуть люди, які вміють робити розумні машини. Тому в Німеччині з минулого року у школах увели чотири години інженерії, починаючи 6 класу.
Що стосується України, то Міністерство освіти та науки ще у 2016 році опублікувало першу версію "Концептуальних засад реформування середньої освіти" та Концепцію Нової Української Школи (НУШ), де одними із основних компетентностей школярів є:
вміння логічно і математично мислити,
наукове розуміння природи і сучасних технологій,
впевнене користування інформаційно-комунікаційними технологіями,
обізнаність і самовираження у сфері культури.
Здійснити перехід до інноваційної освіти європейського рівня і забезпечити підготовку  фахівців  нової  генерації можливо завдяки впровадженню STEM-освіти, що є відповідною дидактикою, сутність якої виявляється  у  поєднанні  міждисциплінарних  практико-орієнтованих  підходів  до  вивчення природничо-математичних дисциплін.
З 2016 року на базі Інституту модернізації змісту освіти створено відділ STEM-освіти, нормативно-правові засади діяльності якого подано на екрані:
− Закони України «Про освіту», «Про загальну середню освіту»; 
− Укази Президента України «Про Національну стратегію розвитку освіти в Україні  на період до 2021 року» (№ 344/2013 від 25.06.2013), «Про заходи щодо забезпечення  пріоритетного  розвитку  освіти  в  Україні»  (№  926/2010  від  30.09.2010),  «Про  заходи  щодо розвитку національної  складової глобальної інформаційної мережі  Інтернет та  забезпечення широкого доступу до цієї мережі в Україні» (№ 928/2000 від 31.07.2000); 
−  Положення  про  порядок  здійснення  інноваційної  освітньої  діяльності, затверджене наказом Міністерства освіти і науки України від 07 листопада 2000 р. №  522  (у  редакції  наказу  Міністерства  освіти  і  науки,  молоді  та  спорту  України  від  30  листопада 2012 р. № 1352), 
−  рішення  Колегії  Міністерства  освіти  і  науки  України  «Про  форсайт  соціо-економічного  розвитку  України  на  середньостроковому  (до  2020  року)  і довгостроковому (до 2030 року) часових горизонтах (в контексті підготовки людського капіталу)» (від 21.01.2016);
−  План  заходів  щодо  впровадження  STEM-освіти  в  Україні  на  2016-2018  р.р., затверджений Міністерством освіти і науки України (від 05.05.2016); 
− концептуальні засади реформування середньої школи «Нова українська школа»  (рішення колегії МОН від 27.10.2016); 
Сьогодні організація STEM-навчання для здобувачів освіти Гаврилівської ЗОШ І-ІІІ ступенів ефективно реалізується у гуртках науково-дослідницького  спрямування Малої академії наук. Так, щорічно  учні нашої школи. є призерами не тільки районного, а й обласного та Всеукраїнського рівнів змагань.
 Іншим напрямком реалізації STEM-навчання є проведення міждисциплінарних уроків. З 2016 року вчителі школи беруть активну участь у Всеукраїнському конкурсі «Чемпіонат кейс-уроків». Минулого року  вперше стартував Всеукраїнський конкурс «Кращий STEM-урок», на якому ми мали можливість представити наші розробки в м. Києві та стати фіналістами.
Не менш важливим елементом впровадження STEM-освіти є участь у наукових пікніках, фестивалях. Так, у 2015 році ми стали фіналістами Всеукраїнського фестивалю скрайбінг-роликів «Покоління мобільного Інтернету» (м.Дніпро), з 2017 року учні є учасниками STEM-фестивалю «Крок до науки» (м. Миколаїв); з 2018 року налагоджено тісну співпрацю зі STEM-лабораторією ХДУ та  центром «Вікно в Америку» Херсонської обласної бібілотеки ім. Олеся Гончара.
З 2018 року Гаврилівська ЗОШ розширила арсенал  реалізації STEM-освіти, включивши робототехніку в позашкільну освіту. Це стало можливим   завдяки в перемозі та отриманні гранту на трирічну підтримку в участі в міжнародній програмі First Lego League від ГО «Інноваційні рішення».
У 2018-2019 році учні школи отримали дві абсолютні перемоги (у номінації «Проект» та «Гра роботів»)  на Львівському відбірковому турнірі. За підсумками фінального Київського чемпіонату наші  учні посіли 6 місце у Грі роботів з 51.
За підрахунками експертів залучення лише 1% населення до STEM- професій підвищує ВВП країни на $50 млрд.
Сьогодні наші гуртківці зовсім по іншому розуміють важливість точності математичних розрахунків, в динамці розуміють що таке рівновага, інерція, коефіцієнт, а найголовніше після 11 класу вони мріють вступити до ВИШу та працювати в ІТ-компаніях Дніпра, Черкас, Києва, Львова.
Саме тому з упевненістю можна сказати, що саме за STEM-освітою перспектива України.