18 травня 1048 року народився Омар Хайам в Нишапурі , що на сході Ірану . Був дуже обдарованою людиною - володів такими науками, як: геометрія, математика, астрономія, фізика, історія, теософія, філософія.
Досконало володів арабською мовою. Захоплювався медициною і музичним мистецтвом. Напам'ять знав Коран.
Наукову діяльність почав при дворі Ханако Шамс ал-Мулк, який знаходився в Бухоро. Принц настільки цінував Омара, що садив його на трон поруч з собою. У 1074 році переїздить до палацу султана Нізама ал Мулк в Багдад, де відкриває свою обсерваторію і розробляє новий календар, який на 7 секунд точніше ніж григоріанський. Склав «Астрономічні таблиці», які містили зоряний каталог.
Омар Хайям вперше класифікує основні види рівнянь - кубічних, квадратних і лінійних. Видає книгу, в якій тлумачить важкі поняття Евкліда з геометрії. Досліджував теорію відносин і вчення про число.
У 1080 році пише свій перший філософський трактат «Про буття і повинність». У ньому він розриває ідею, що порядок речей не є результатом божественного творіння, а скоріше природних законів. Писав вірші в жанрі рубаї - чотиривіршів. Ніколи не вихваляв в них правителів або меценатів. Омар Хайям ніколи не надавав великого значення своїм віршам, вони у нього виходили, як правило, експромтом.
Немає коментарів:
Дописати коментар